Kolorimetreler, donanım, baskı, kağıt, deri, plastik, kaplama, mürekkep ve diğer alanlarda renk ölçümü ve renk karşılaştırması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Linshang renk ölçer, CIE Lab, Luv, LCh, Yxy, CMYK, s-RGB, Hex gibi 7 renk uzayında ve daha iyi renk ölçüm doğruluğu sağlayan 6 renk farkı formülünde renk ölçebilir. Renk farkı ölçer, renk kalitesi kontrol APP ile kullanmak için çok uygundur.

LS170 45°/0 Kolorimetre

Renk kalitesi kontrol Uygulaması.

Renk ölçümü ve renk karşılaştırması sağlayın.

App ile taşınabilir kolorimetre.

Görüntü yok.

LS171 d/8 Kolorimetre

Renk ölçümü ve renk karşılaştırması sağlayın.

Kolorimetre Uygulaması ile OLED ekran.

Kişisel renk şeması oluşturun.

Basit kullanımlı portatif kolorimetre.

LS172 45/0 Dokunmatik Ekranlı Kolorimetre

Dokunmatik ekran kontrolü, düğme ayarı gerekmez

Dahili çoklu elektronik renk tabloları

Basit kullanım

Renk farkı karşılaştırması, QC testi

LS173 D/8 Dokunmatik Ekranlı Kolorimetre

3,5 inç IPS renkli kapasitif dokunmatik ekran

Renk ölçümü ve renk karşılaştırması

Toplu algılama için uygun ve hızlı olan QC modu

İyi tekrarlanabilirlik, standart sapma △E*ab≤0,03

LS175 Kolorimetre Geniş ölçüm açıklığına sahip

Dokulu veya pürüzlü yüzey malzemeleri üzerinde renk ölçümü için uygun, 20 mm'ye kadar geniş ölçüm açıklığı;

3,5 inç IPS renkli ekran ve kapasiteli dokunmatik panel basit kullanım sunar;

renk karşılaştırması ve renkli tarama işlevleri

Cihaz, APP'yi cep telefonuna Bluetooth üzerinden bağlayabilir veya PC yazılımını USB kablosuyla bağlayabilir.

LS176 Spektrofotometre

Test sonuçlarının sapmasına neden olan alet titremesini önlemek için yeni yatay test tasarımı

Görünür ışık aralığında dengeli spektral dağılıma sahip, yüksek renk sunumuna ve doğru renk ölçümüne katkıda bulunan tam spektrumlu LED ışık kaynağı

Profesyonel spektral yansıma eğrisi, yeni sarılık, beyazlık ve diğer renk parametreleri ölçülebilir.

LS177 Spektrocolorimetre

50mm geniş test açıklığı

Profesyonel yansıma eğrileri sağlayın

İyi tekrarlanabilirlik, △E * ab≤0.03

WI-R457, WI-Hunter, YI-98 ve diğer parametreler ölçümü

Kolorimetre prensibi, standardı, çalışması ve renk uzayları

I. Kolorimetre nasıl seçilir?

Modeli Başvuru Ölçüm Açıklığı Prensip Bluetooth'u destekleyin PC yazılımı ve Dokunmatik Ekran
LS171 Deri, kumaş, kaplama, hırdavat vb. için genel kolorimetre. 8mm
D/8, speküler bileşen dahil (SCI) ×
LS173
LS176
LS170

Baskı Malzemesi

45/0 (45°halka aydınlatma, 0° görüntüleme açısı) ×
LS172
LS175 Dokulu, pürüzlü yüzey 20mm

II. Kolorimetre prensibi

Kolorimetre nedir? Bazı insanların kafası karışabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse, kolorimetre, numunelerin renk kalitesini değiştirmek amacıyla renk ölçümü ve renk karşılaştırması sağlamak için kullanılan bir renk ölçüm aracıdır. Farklı endüstrilerde kullanılan renk ölçerlerin farklı renk ölçüm ilkeleri vardır. Burada, en yaygın iki ölçüm ilkesini tanıtacağız.

1. D/8° kolorimetre prensibi

Linshang portatif kolorimetre, d/8° entegre küre prensibini benimser. Basitçe söylemek gerekirse, bütünleştirici bir küre üzerinde bir ölçüm açıklığı (gelen ışık) vardır. Gelen ışık, bütünleştirici küreyi aydınlatır ve bütünleştirici kürenin içi, ışık kaynağını tekdüze hale getirmek için yansıma ve kırılmaya maruz kalır. Işığı almak ve renk farkı formülü ile hesaplama yapmak için merkez eksenden 8° açıda alıcı delik. Entegre küre, kolorimetrenin anahtar parçasıdır. Renk ölçüm doğruluğunun entegre küre ile büyük bir ilişkisi vardır. Entegre kürenin kalitesi iyi değilse, bakım maliyetini büyük ölçüde artıracak olan renk ölçerin hizmet ömrünü etkileyecektir. Bu nedenle, yüksek kaliteli bir entegre kürenin kullanılması aletin kullanım süresini uzatacaktır.

colorimeter-22121201.jpg

2. 45°/0 kolorimetre prensibi

Linshang el tipi renk farkı ölçer, 45°/0 prensibini benimser, bu da (45° dairesel aydınlatma, 0° görüş açısı) anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, ışık kaynağı aynı anda tüm yönlerden ışıma yapar ve yansıtıcı numuneyi 45°'lik bir açıyla aydınlattığı bulunur. Linshang LS170 el tipi renk ölçer, aynı yatay düzleme yerleştirilmiş dört ışık kaynağı kullanır. Tekrarlanan yansımalardan sonra, 4 ışık kaynağı tarafından yayılan ışık, ölçülen numune üzerinde eşit şekilde parlayacaktır.

colorimeter-22121202.jpg

III. Colorimeter standard

Linshang cep kolorimetreleri, ilgili uluslararası CIE standartlarına ve GB standartlarına uygundur. Belirli standartlar aşağıdaki gibidir:

GBT 3978-2008 Standart aydınlatıcılar ve geometrik koşullar; bu ulusal standart, CIE standart aydınlatma gövdeleri A, D65 ve diğer armatürler C'nin göreli spektral güç dağılımını belirtir. Linshang LS170 kolorimetrenin açı ve alan koşulu, 45°x koşulunu karşılar: o°, yani belirli bir oryantasyondan 45° açıyla yansıyan radyasyonu alır.

GBT 3979-2008 Nesne renginin ölçülmesi için yöntemler. Beyaz standartların teknik koşullarını ve nesnelerin ölçüm yöntemlerini şart koşar. Linshang Technology'nin kolorimetresi, bağıl renk uyaran işlevi kullanılarak geliştirilmiş bir üründür.

GBT 7921-2008 Düzgün renk uzayı ve renk farkı formülü. Bu standartta renk farkı hesabı ve renk farkı renk farkı formülleri açıklanmıştır. Linshang Technology, renk farkı hesaplaması için bu renk farkı formüllerine başvurdu. Ayrıca Linshang Technology'nin iki renk farkı ölçeri de aşağıdaki standartları karşılamaktadır.

"GBT 11186.1-1989 Boya filmlerinin rengini ölçmek için yöntemler-Bölüm 1: İlkeler"

"GBT 11186.2-1989 Boya filmlerinin rengini ölçme yöntemleri-Bölüm 2: Renk ölçümü"

"GBT 11186.3-1989 Boya filmlerinin rengini ölçme yöntemleri-Bölüm 3: Renk farkının hesaplanması"

"JJG 595-2002 Kolorimetreler ve Renk Farkı Ölçerler"

IV. Kolorimetre ve kolorimetre avantajları nasıl kullanılır?

1. Kolorimetre nasıl kullanılır?

1. Her iki Linshang renk farkı ölçerin de kolorimetre Uygulaması ile kullanılması gerekir. Linshang kolorimetreyi kullanarak bir renk ölçümüne başlayalım:

2. Kolorimetre APP'sini kurmak için cihazdaki QR kodunu taramak üzere tarayıcıyı kullanın, istendiği gibi indirin ve kurun.

3. Bluetooth'u açın ve enstrümanla aynı SN numarasını bulun.

4.Ölçüm aletini kalibre etmek veya kalibrasyonu atlamak için seçin.

5. "Renkli Tarama" veya "Renk Karşılaştırma"yı seçebilirsiniz.

6. Cep kolorimetre üzerindeki düğmeye basın veya kolorimetre Uygulamasındaki ölçüm tuşuna basın.

7. Ölçülen renk ekranda görüntülenecektir.

2. Kolorimetre avantajları

  1. Renk ölçümü yaparsanız, ihtiyacınız olan kartelayı seçin, en yakın üç renk kodu eşleştirilecektir.
  2. Kişisel renk kartelanızı oluşturabilir ve bu rengi kaydedebilirsiniz.

  3. Ardından renk karşılaştırması yapabilir, örneğin rengini ölçebilir ve kaydedilen rengi standart renk olarak kullanabilirsiniz. İki renk karşılaştırılacaktır.

  4. Linshang kolorimetre ayrıca QC test fonksiyonuna sahiptir, kolorimetre Uygulamasında çeşitli renk tabloları kuruludur.

  5. Yedi renk alanı ve altı renk farkı formülü, farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

  6. Cep kolorimetrenin ölçüm açıklığı 8 mm'dir, bu da test numunesinin yüzey alanının sadece 8 mm'lik ölçüm açıklığından daha büyük olması gerektiği anlamına gelir.

  7. Aletin ölçüm süresi çok kısadır, sadece 1 sn.

Linshang portatif kolorimetre, sıradan masaüstü kolorimetrelere kıyasla küçük boyutludur. Ayrıca, renk farkı ölçer kalitesi iyidir ve kolorimetre fiyatı, aynı performanstaki kolorimetre ile karşılaştırıldığında nispeten düşüktür.

V. Renk uzayları

7 renk uzayı ağırlıklı olarak CIE Lab, Luv, LCh, Yxy, CMYK, s-RGB, Hex, yani Lab ne anlama geliyor? Aslında Lab, basitçe bir rengin renk koordinat alanı anlamına gelir. Herhangi bir rengin benzersiz bir Laboratuvarı (renk koordinat alanı) vardır. Rengi üç değer olarak ifade eder: L* siyahtan (0) beyaza (100), a* yeşilden (-) kırmızıya (+) ve b* maviden (-) sarıya (+). CIELAB, bu değerlerdeki aynı miktardaki sayısal değişimin kabaca aynı miktarda görsel olarak algılanan değişime karşılık geleceği şekilde tasarlanmıştır. (Wikipedia'dan alıntılanmıştır). △E toplam renk farkını temsil eder, △L+ daha parlak ve △L- daha koyu anlamına gelir. △a+ kırmızımsı, △a- yeşilimsi anlamına gelir. △b+ sarımsı, △b- mavimsi anlamına gelir.

colorimeter-22121203.jpg

LCh'de "L" parlaklık, "C" doygunluk ve "H" renk tonu anlamına gelir. Parlaklık, doygunluk ve ton, rengin üç temel özelliğidir. RGB renk uzayında. "R" kırmızı, "G" yeşil ve "B" mavidir. Bu renk uzayı daha çok matbaacılık sektöründe kullanılmaktadır.


Luv renk uzayında "L" parlaklığı, "u" ve "v" Chroma RGB değerini temsil eder ve Luv değeri formüllerle dönüştürülebilir. Yxy renk uzayındaki "Y" değeri, tristimulus rengindeki Y değerini ve xy, rengin kromatiklik özelliklerini temsil eder. CMYK renk alanı, bir yazdırma renk modunu temsil eder. HEX renk alanı, renklerin onaltılık gösterimini ifade eden onaltılık renk alanı olarak da adlandırılır.